Powrót do pracy po urodzeniu dziecka to temat wielopłaszczyznowy i generujący sporo dylematów dla świeżo upieczonych mam. W sytuacji, w której zatrudnione są na umowę o pracę i zajdą w ciążę, mogą liczyć na ochronę zagwarantowaną kodeksem pracy. Pracodawca nie może ich zwolnić przez czas trwania ciąży, przysługuje im również urlop macierzyński i rodzicielski, a w momencie gdy w firmie pracowały dłużej niż 6 miesięcy – również wychowawczy.
Pracodawca ma obowiązek umożliwić im powrót do pracy na dotychczasowych warunkach. No dobrze, mamom przysługuje urlop, ale… co potem? Wrócić do pracy czy zostać z dzieckiem? W sytuacji, w której mogą liczyć na pomoc dziadków, rozwiązuje się wiele problemów. Gorzej, jeśli nie mają takiej możliwości. Wówczas rozwiązaniem pozostają żłobki (dotychczas przepełnione) lub niania (której doświadczenie zazwyczaj ciężko zweryfikować).
Na szczęście działania prorodzinne rozwijają się prężnie i miejmy nadzieję, że już niedługo zobaczymy ich efekty. W Łodzi, dzięki dofinansowaniom, tworzone są nowe żłobki ze specjalistycznym wyposażeniem edukacyjno-dydaktycznym oraz oferujące darmowe zajęcia dodatkowe, np. logopedyczne, rytmiczne czy językowe. Co więcej, realizowana jest już druga edycja programu „Mama w pracy”, umożliwiającego znalezienie wykwalifikowanej niani i refundację kosztów jej wynagrodzenia (nawet w 90%).
Dodaj komentarz